Kawa ziarnista arabika Brazylia SANTOS 17/18 1000g


65,00 zł
Brutto



Ilość



271 Przedmioty

Charakterystyka kawy:


Kraj
Brazylia
Moc
**
Kwaskowość
*
Równowaga
***
Stopień palenia
Jasno palona
Waga
1000g

Brazylijska kawa Arabica 

Ziarno do średniego palenia, o niskiej kwaskowości, z centrum świata kawy.

Słowa piosenki nie kłamią - w Brazylii jest rzeczywiście dużo kawy, dla tego kraj ten słusznie nazywa się "imperium kawowym". Liczbę drzewek ocenia się na 3, 97 miliarda sztuk, z czego 75% rośnie w małych gospodarstwach rolnych.

Producentów kawy w Brazylii jest dwa -, a może nawet trzykrotnie więcej niż w Kolumbii zajmującej drugie miejsce pod względem produkcji tego surowca.

Gospodarka brazylijska jest dziś mniej uzależniona od kawy niż kiedyś, produkcja ta stanowi bowiem tylko 8 - 10% produktu narodowego brutto. Przed II wojną światową z Brazylii pochodziła ponad połowa światowej kawy; obecnie jest to już tylko 30%. Mimo to zbiory kawy w Brazylii wciąż decydują o cenach na rynkach światowych. Dwa ataki mrozów w roku 1994 spowodowały gwałtowny skok cen w górę.

Od czasu, gdy pierwsze kawowce sprowadzono do Brazylii z francuskiej Gujany w roku 1720, produkcja kawy znalazła się w tym kraju pod kontrolą. Do roku 1990 przemysł kawowy był bardzo ściśle podporządkowany państwu prowadzącemu w tej dziedzinie politykę daleko idącego interwencjonalizmu i ochrony cen. Państwo dyktowało minimalne ceny skupu i gromadziło nadwyżki. Przed II wojną światową zdarzyło się, że owe nadwyżki urosły do monstrualnej wielkości - 78 mln worków, w związku z czym musiały zostać zniszczone: część z nich spalono, a część zatopiono.

Od roku 1990 kawą brazylijską rządzą prawa wolnego rynku. Starą instytucję państwową Instituto Brasileiro do Cafe (IBC) zastąpiono inną - Secreteria Notional de Economia - nie będąca narzędziem polityki interwencjonalizmu. Producenci negocjują ceny bezpośrednio z eksporterami. Działania tych ostatnich zależą od rządu, który prowadzi ich rejestr i wydaje zezwolenia.

Moc *** Smak wielu odmian i gatunków, zwykle o smaku łagodnym i delikatnym oraz niskiej kwaskowości
Kwaskowość ** Zalecane palenie lekkie do silnego; wiele rodzajów i jakości o różnym zastosowaniu
Równowaga *** ** dobra

Z określeniem "kawa brazylijska" nie wiąże się żadna konkretna charakterystyka, Brazylia produkuje bowiem wiele różnych odmian i gatunków ziarna. Są one w większości obrabiane "na sucho", czyli suszone na słońcu. Ziarno gatunku arabica wyhodowane w Brazylii określa się czasem jako "Brazilis", w odróżnieniu od "Milds" - wszystkich innych ziaren należących do tego gatunku. Kawę brazylijską klasyfikuje się według stanu, w którym została pozyskana, oraz portu, z którego się ją ekspediuje. Z 21 stanów 17 produkuje kawę, lecz cztery z nich - Parana, São Paulo, Minas Gerais i Espirito Santo - dostarczają 98% całkowitej produkcji. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że aż 50% całej produkcji pochodzi z południowego stanu Parana.

Z uwagi na więlość gatunków kawa brazylijska może zaspokoić niemal każdy gust. Z północy kraju wywodzi się ziarno z lekkim posmakiem jodowym przypominającym morze, dojrzewające na plantacjach położonych niedaleko wybrzeża. Eksportuje się je do Afryki Północnej, na Bliski Wschód i do wschodniej Europy.

Jedną z najciekawszych odmian, wartą degustacji, jest obrabiana "na mokro" Bahia. Niełatwo ją zdobyć, ponieważ najlepsze gatunki wędrują do Stanów Zjednoczonych i na rynek wewnętrzny; trzeba przy tym pamiętać, że Brazylia ma najwyższe spożycie kawy na głowę mieszkańca.

Znaczną część produkcji stanowi przeciętnej jakości robusta trafiająca do anonimowych mieszanek sprzedawanych masowo w supermarketach całego świata. Brazylijską robustę, stanowiącą 15% produkcji, sprzedaje się pod marką Conillon.

Na południowym wschodzie, w stanie Minas Gerais, niektórzy plantatorzy z regionu Cerrado znaleźli i rozmnożyli stare drzewka Burbon, w związku z czym oferuje się teraz nowe oryginalne kawy, jak np. Capin Branco i Visa Allegre. Wymienione odmiany, choć pochodzą z tego samego rejonu, różnią się od siebia bardzo: pierwsza z nich jest łagodna, druga zaś ostra i kąśliwa. Obie są lekko kwaskowe, nie nadają się jednak - jak wszystkie kawy brazylijskie - do długiego przechowywania, mają bowiem tendencję do bardzo szybkiego kwaśnienia.

Brazylijscy plantatorzy kawy zrzeszeni są w Spacjalistycznym Stowarzyszeniu Kawy Brazylijskiej.