Kawa ziarnista z Salwadoru

Palarnia kawy Warszawa

Ekskluzywna arabica o łagodnym smaku.

Salwador jest jednym z najmniejszych państw Ameryki Środkowej, a przy tym należy również do najgęściej zaludnionych. Produkuje się tam kawę zrównoważoną, o łatwo rozpoznawalnym smaku, której produkcja przysparza krajowi 40% dochodów z eksportu. Najlepsze ziarno oferowane jest w okresie od stycznia do marca. Niemcy kupują regularnie 35% surowca najwyższej jakości (SHG).

Równowagę gospodarczą tego kraju zakłóca, niestety, niedawna wojna partyzancka. Szkodniki, takie jak rdza kawowa i kornik, spowodowały spadek produkcji kawy z 3,5 mln worków rocznie, oferowanych w początkach lat siedemdziesiątych, do około 2,5 mln w latach 1990 - 1991. We wschodniej części kraju straty były największe, w związku z czym wielu rolników porzuciło plantacje. Rezultatem niedoinwestowania był również spadek wydajności upraw z 1200 kg/ha do 900 kg/ha.

Sytuację skomplikowała dodatkowo polityka fiskalna rządu, który w roku 1986 obłożył eksport kawy piętnastoprocentowym podatkiem nadzwyczajnym, niezależnie od istniejącego już wcześniej podatku trzydziestoprocentowego. Działanie to, w powiązaniu z niekorzystnymi kursami walut, spowodowało znaczne zmniejszenie produkcji oraz obniżenie jej jakości.

kawa z Salwadowu

Kawa a gospodarka Salwadoru

Obecny, nowy rząd Salwadoru, uświadamiając sobie poniewczasie kluczowe znaczenie kawy dla gospodarki kraju, szczególnie zaś jej rolę w rozwoju handlu zagranicznego, zwiększeniu zatrudnienia i poprawie rolnictwa, poczynił kroki zmierzające do uzdrowienia sytuacji. W roku 1990 eksport kawy częściowo sprywatyzowano w nadziei, iż poprawi to pozycję salwadorskiej kawy na rynkach światowych.

Kawa z Salwadoru - charakterystyka

Kawa z Salwadoru jest typowa dla Ameryki Środkowej - niezbyt mocna, lecz aromatyczna, czysta i lekko kwaskowa. Podobnie jak w Gwatemali i Kostaryce, klasyfikuje się ją według wysokości, na której jest pozyskiwana - im wyżej położona plantacja, tym lepsza jakość ziarna. Najpopularniejszym gatunkiem, uznawanym przez Organic Certified Institute of America, jest Pipil. Nazwa ta w językach Azteków i Majów oznacza po prostu kawę. Rzadkością jest ziarno zwane Pacamara, będące krzyżówką kawy Pacas z Maragogype. Najlepszy surowiec tego rodzaju pochodzi z zachodniej części kraju, zwłaszcza z okolic Santa Ana w pobliżu granicy z Gwatemalą. Napar z Pacamary jest bardzo smaczny - mocny, lecz niezbyt ciężki, o wspaniałym aromacie.

CechaOcena
Moc **
Kwaskowość **
Równowaga ***
Smak Zrównoważony, o dobrej charakterystyce
Zalecane palenie Średnie do silnego; różne zastosowania

*** Zadowalająca

Wszystkich zainteresowanych zakupem kawy (hurt / detal) zapraszamy do palarni kawy w Warszawie!